Az ízületek megbetegedéseit idegen szóval reumának hívjuk. Ez sokféle okból, és sokféle módon következhet be, ezért nem egyetlen betegségről beszélünk, inkább betegségek egy csoportjáról. Ahhoz, hogy gyógyvizes kezeléssel enyhíteni tudjuk ezeknek a betegségeknek a tüneteit, meg kell értenünk, hogy mi húzódik meg a hátterükben!
Az ízületi porc gyulladásos betegségei leginkább idős korban jelentkeznek. Eleinte csak görcsösségnek, merevségnek tűnik, aztán jön a fájdalom, végül megjelenhetnek szemmel látható duzzadások és deformitások is a végtagokon. Talán nem gondoltuk volna, de több nő küzd ezzel a tünetegyüttessel, mint férfi, noha még ma is több férfi végez nehéz fizikai munkát. Ebből is látszik, hogy a háttérben nem feltétlenül a túlterhelés áll.
Az ízületeket megtámadó reuma több okból is kialakulhat. Leggyakoribb oka az ízületi porc kopása, de lehet a háttérben hormonális zavar, autoimmun reakció, vírusos fertőzés, helytelen táplálkozás, helytelen testtartás, izomgyengeség, de akár pszichés okokra is visszavezethető. Sőt a képből a genetikai hajlam sem hagyható ki.
Ebből a sokrétűségből adódik, hogy a tünetek enyhítésének, és a betegség leküzdésének az érdekében nem elegendő egyetlen terápiás eszközt bevetni.
Az ízületi porc és a kén
Az ízületi porc a csontokhoz és a többi szövethez hasonlóan nem állandó összetételű, hanem állandó anyagcserét folytat. Sejtek születnek és pusztulnak el, anyag épül be, és anyag távozik. Saját maga szabályozza a saját lebomlását és újjáépülését. Észre se vesszük, de folyamatos a bontás és az építkezés.
Ezt a finoman szabályozott egyensúlyt bonyolult hormonális és mechanikai folyamatok irányítják, és a genetika kottája alapján történik az egész. Van még egy dolog, amit tudnunk kell: a kénnek fontos szerepe van a folyamat vezérlésében. Itt jönnek be a képbe a gyógyfürdők. A gyógyvizekben található kén felszívódik akár a bőrön át, akár a gyomron keresztül, ha megisszuk. Ezért van jó hatással a kénes gyógyvíz a reumás megbetegedésekre.
Párhuzamos hatások
Van egy ezzel párhuzamos hatásmechanizmusa is a kénnek. A kén értágító hatású, ezáltal csökken a vérnyomás, javul a szövetek, köztük az ízületek vérellátása is, javul a nyirokkeringés, oxigénhez és tápanyagokhoz jutnak a szövetek, vitalizálódnak, élettel telítődnek a sejtek, ami a szervezet öngyógyító, regeneráló képessége által megfordíthatja a reumás folyamatokat. Az értágító hatáson túl a kén csökkenti az érelmeszesedést, tehát a regeneráló hatása nem csak addig tart, ameddig ülünk a vízben, vagy utána néhány óráig, az érelmeszesedés visszaszorításával a hatása nagyon hosszan érzékelhető.
A kezdeti stádiumban lévő reuma gyógyításában nem csak a kénes víz, de bármilyen melegvíz hatékony lehet annak fizikai tulajdonságai miatt. A vízben súlytalanságot élünk meg, ezáltal csökken az ízületek és izmok terhelése, a tehermentesítés pedig ugyancsak lehetőség a regenerálódásra. Kisebb duzzanatok, enyhébb gyulladások visszaszorulhatnak pusztán a rendszeres úszás, fürdőzés révén. A melegvizes fürdőben a víz felhajtóerején túl megtapasztalhatjuk a meleg lazító hatását is. Mindenki tapasztalta már, hogy a hidegben ösztönösen összehúzódik, izmai megfeszülnek, a melegben ennek az ellenkezője történik. Az izmok ellazulnak, a görcs oldódik, az ízületek lehetőséget kapnak a fellélegzésre.
Mikor árt a fürdő a reumásoknak?
Sajnos azt kell mondani, hogy van a reumának olyan stádiuma, mikor már inkább árt a melegvizes fürdő, mint használ. Az előrehaladott, gyulladásos, folyamatos fájdalommal kísért reumás betegség esetén a melegvíz csak fokozza a gyulladást, ezért ez ellenjavallt. Ha ennek a gyanúja felmerül, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, majd ő eldönti, hogy alkalmas-e a fájdalmaink csökkentésére a gyógyvizes kezelés, és ha igen, akkor hol, milyen formában? Ha a tüneteink nem tűnnek annyira súlyosnak, természetesen akkor sem árt orvoshoz fordulni mielőtt megkezdenénk a terápiát a saját elképzelésünk szerint…